אדריכלות מינימליסטית

אדריכלות מינימליסטית – עקרונות וקווים מנחים

סגנון האדריכלות והעיצוב המינימליסטי משקף מגמה שהולכת וצוברת תאוצה, הנוגעת לחיים פשוטים יותר ולהעברת המיקוד מתרבות השפע הכרוכה בצריכה בלתי מבוקרת ובלתי מחושבת, אל התמקדות בחוויה עצמה, בשמירה על הטבע והסביבה והעדפת איכות על פני כמות.

בית מינימליסטי הוא כזה, שלכל חפץ ופריט שנכנסים אליו יש שימוש – פונקציונלי או אסתטי, ושאין בו ערמות חפצים מיותרים או כמה פריטים מכל סוג, שברובם אין צורך.

הניקיון הוויזואלי ומיעוט החפצים מפנים מקום לתחושה פנימית של קלילות ורווחה ומקלים על מגוון צדדים בהתנהלות היום-יומית, החל מניקיון ותחזוקה של הבית ועד להחלטה מה ללבוש בבוקר.

חלל המעוצב בסגנון מינימליסטי יכול להיות חם וביתי לא פחות מחלל גדוש בחפצים. בחירה בצבעים, בקווים, בחומרים ובמרקמים מתאימים, תייצר מקום נעים ועוטף, מלא במשמעות, אשר מדבר בפני עצמו.

אין לטעות ולחשוב שעיצוב כזה הוא בהכרח זול וחסכוני יותר, משום שהדגש בו הוא על איכות. כל רהיט וכל פריט נבחרים בקפידה, כך שהם משרתים את בעליהם למשך שנים רבות על הצד הטוב ביותר.

עקרונות העיצוב של בית מינימליסטי

 • מיעוט רהיטים –
  רהיטים הם פריטים גדולים ובדרך כלל נייחים, אשר תופסים הרבה מקום ונפח. ריבוי רהיטים הוא אחד הגורמים העיקריים ליצירת תחושה של עומס וכבדות בחלל היות ונוכחותם משפיעה על איכות האור וזרימת האוויר וגם על קלות הניידות והמעבר בין אזורי החלל השונים.
  הצעד הראשון במעבר לעיצוב מינימליסטי הוא פינוי רהיטים שאין בהם שימוש מעשי, או שניתן להסתדר בלעדיהם – בעיקר, כשמדובר ברהיטים גדולים.

 • ניקיון הקירות –
  הקירות, מעצם היותם משטחים גדולים הם בעלי השפעה גדולה על נראות החלל ועל האווירה שבו. בעיצוב מינימליסטי אין מקום לקירות עמוסים בתמונות ובקישוטים ולכן, כדאי לדלל אותם ככל האפשר ולהשאיר רק פריט או שניים שהם בעלי משמעות וערך.

 • חלונות –
  צריכים להשתלב ולהיטמע באווירה הכללית ולא להפוך למוקד בפני עצמם. לכן, וילונות כהים או כאלה העשויים מחומרים כבדים כגון קטיפה צריכים לפנות את מקומם לווילונות מבד קליל ורך ובצבעים מתונים וטבעיים המשתלבים במראה הנקי של החלל (קרם, לבן, אפור).

 • רצפה נקייה מחפצים –
  כאן יש לעקור את ההרגל להשתמש ברצפה כמקום אחסון. חפצים שמונחים על הרצפה, גם אם הם מסודרים יפה, צריכים למצוא כתובת אחרת מתאימה יותר (כמו ארון או מגירה) ואם להודות על האמת, ברוב המקרים ניתן פשוט להיפטר מהם, משום שמלכתחילה הם נמצאים על הרצפה כי לא ממש יודעים מה לעשות איתם.
  רצפה נקייה וחפה מחפצים תורמת המון למראה קליל ומרווח יותר.
 • משטחים אחרים כגון מדפים, כונניות, שיש במטבח או אדן החלון – גם כאן, עיקרון הפחתת החפצים למינימום תופס. וב"מינימום" הכוונה היא ללא יותר מחפץ אחד או שניים על כל משטח.

ישנם משטחים מועדים במיוחד לפורענות כמו השיש במטבח, שידת התמרוקים בחדר השינה, השידה בכניסה לבית ומשטח הכיור באמבטיה. שם כמעט תמיד אפשר למצוא ערב רב של חפצים.
חשוב להקדיש זמן למיון וסינון של כל פריט ופריט. המטרה היא למסור או לזרוק כמה שיותר מהם ואת השאר, לסדר במקום המתאים להם.
כך למשל, דואר וניירת שמצטברים במהירות יש למיין לפי נושאים לטיפול, לתיוק או לגריסה ומחזור. את הניירת החשובה כדאי לשמור במגירה או בתיקייה ייעודית ולא לערום על שולחן האוכל או על השידה בכניסה לבית.

שמירה על העקרונות הללו ותחזוקה קבועה שלהם, לא רק מקלה על העין ועל החלל, אלא גם על התפקוד השוטף.

אדריכלות מינימליסטית

נועם לוי – המענה השלם לתכנון אדריכלי ולעיצוב פנים וחוץ במקום אחד

אנו, צוות האדריכלים והמעצבים במשרדי "נועם לוי אדריכלות ועיצוב פנים" מתמחים בתכנון ובעיצוב בתי מגורים ומבנים עסקיים מא' ועד ת'.

אנו פונים אל שלב התכנון וקביעת השפה העיצובית רק לאחר בירור מעמיק של כל צרכיו והעדפותיו של הלקוח, כך שהתוצאה הסופית תשקף נאמנה את סגנונו האישי ותספק מענה מיטבי להרגליו ולאורח חייו.

אחד מיתרונותינו הגדולים, הוא יכולתנו לספק מעטפת שירות שלמה, הכוללת גם את התכנון האדריכלי, גם את עיצוב הפנים של החלל וגם את הפיתוח הסביבתי של השטחים החיצוניים השייכים למבנה.

הפקדת כל חלקי התכנון והעיצוב בידינו, מבטיחים לכם, שכל החלקים המרכיבים את הפרויקט ידברו בשפה אחת ושהתוצאה המוגמרת תהיה זורמת והרמונית.

בין אם אתם מתכננים לבנות בית חדש מאפס ובין אם אתם מעוניינים בשיפוץ או הרחבת נכס קיים, אתם מוזמנים לתאם פגישה, להכיר אותנו ולהתרשם מהמגוון הרחב של הפרויקטים שאנו חתומים עליהם.

ניתן לפנות אלינו:

בטלפון:  04-853-5753

בנייד:  054-234-9240

באימייל:  noamarchitects@gmail.com

או על ידי מילוי פרטיכם בעמוד "צור קשר" כאן באתר

WhatsApp
שנדבר על הפרויקט שלכם ?
צרו איתי קשר לשיחת ייעוץ והיכרות